Ukazał się nr 14/2016 Fenomenologii
Nakładem Wydawnictwa Nauka i Innowacje właśnie opublikowano najnowszy (14/2016) numer „Fenomenologii”, pisma Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Redaktorem numeru jest Wiesław Małecki (UAM). Numer został podzielony na dwie części. Pierwsza jest kontynuację zagadnienia wielości światów z poprzedniego numeru i jako taka zbiera materiały, które powstały po konferencji „Czy żyjemy w jednym i tym samym świecie” (Poznań, 2013). We „Wprowadzeniu” do numeru Andrzej Przyłębski, Redaktor Naczelny „Fenomenologii”, podkreśla: „Temat świata jest niezwykle ważny, także w kontekście zmian kulturowych związanych z coraz większą migracją ludności, wynikłą z nędzy, wojen oraz terroryzmu. Przekłada się to bowiem wprost na kwestię akulturacji, integracji, pokojowego współistnienia kultur (lub ich zderzenia). Mało jest kierunków filozoficznych, które tę problematykę podejmowały w tak twórczy i głęboki sposób, jak fenomenologia”. Część poświęcona zagadnieniu świata obejmuje teksty opublikowane w języku angielskim, niemiecki i polskim:
Franz Josef Wetz – Vorstoß ins Namenlose. Viele Welten – Ein Welt
Witold Płotka – World, Consciousness and Imagination. Some Reflections on the Phenomenology of Imaginary Experience
Riccardo Dottori – Die moralische Weltanschauung und die Komplexität der Lebenswelt
Jean Leclercq – The Concept of ‘World’ and its Performativity in Michel Henry’s Phenomenology of Life
Andrzej Przyłębski – Świat wedle Gadamera
Wiesław Małęcki – Przyczynek do estetycznego pojęcia „świata” w myśli Wilhelma von Humboldta
Druga część czasopisma prezentuje teksty poświęcona różnym obszarom fenomenologii. Bez wątpienia ciekawa jest dyskusja dwóch autorów na temat fenomenologii snów, a więc na temat, który jest coraz popularniejszy także w światowym ruchu fenomenologicznym. Część ta zawiera następujące artykuły:
Piotr Łaciak – Eksperyment unicestwienia świata jako argument za idealizmem transcendentalnym
Marek Łagosz – Z fenomenologii marzeń sennych
Rafał Ilnicki – Problemy fenomenologicznego badania snu
Igor Nowikow – Czy w filozofii jest miejsce na świat mistyczno-religijny? Rozważania w kontekście „filozofii historii” Wilhelma Schappa
Ryszard Adam Podgórski – Osoba ludzka w tomizmie fenomenologicznym Karola Wojtyły
Omawiany numer „Fenomenologii” zawiera także, jak zawsze, bogaty dział recenzji i kronikę.
